Bir arama yapın...

Haberler
Cildimizi Nemlendirirken Yaptığımız 5 Muhtemel Hata
28 Ocak 2024 Pazar

Cildimizi Nemlendirirken Yaptığımız 5 Muhtemel Hata

Eğer kuru ve sıkı bir cildimiz varsa nemlendirici sürerek kendimizi iyi hissederiz. Neme doymuş, pürüzsüz ve esnek bir cildin verdiği mutluluk gibisi yoktur. Nemli bir cilt her daim ışıltılı ve genç görünür. Cilt bakımı yapmamak veya nemlendirici kullanmamak bizi olduğumuzdan yaşlı gösteren kötü bir alışkanlıktır. Ancak nemlendirici kullanmak kadar nasıl kullandığımız da önem taşır. Çoğu insan cildini nemlendirirken hatalar yapıyor. Profesyonel cilt bakım ürünlerinin adresi Dew By SBG, cilt nemlendirirken en çok düşülen beş hatayı sizler için anlattı.

Cildimizi Nemlendirirken Yaptığımız 5 Muhtemel Hata

Cildimizi doğru şekilde nemlendirmek sadece estetik açıdan değil sağlık açısından da büyük önem taşır. Dermatologlar, nemlendirici ürünlerin aynı zamanda koruyucu bir bariyer görevi gördüğünü ve cildimizi dış etkenlere karşı koruduğunu belirtiyor.

Cildiniz soğuk kış aylarında kuru havadan etkilenerek nemliliğini kaybedebilir. Bu sorun doğru nemlendirici ürün kullanılarak giderilebilir. Ancak cilt kuruluğu ile mücadele ederken uzak durmanız gereken bazı hatalı davranışlar vardır. İşte cilt nemlendirirken en sık yapılan beş hata…

Cildinizin Kuru Mu, Susuz Mu Yoksa Her İkisi Mi Olduğunu Anlayamamak

Nemlendirici ürünleri tanımamız gerekirse cildimize su getiren ve suyun cildimizde tutulmasını sağlayan bakım ürünleridir. Fakat konu bundan daha derindir. Cildinizde kuruluk hissetmeniz farklı anlamlara gelebilir. Cildiniz kuru ya da susuz olabilir. Eğer kuru bir cildiniz varsa bu sebum eksikliği yaşıyorsunuz demektir. Cilt yeteri kadar sebum üretemezse cildiniz kurumaya başlar. Ancak susuz kalmış ciltte yeterince doğal yağ yani sebum bulunur. Fakat cildinizin suya gereksinimi vardır. Uzun süreler boyunca sıcak duş almak, kuru ve soğuk havaya maruz kalmak gibi durumlardan kaynaklanabilir. Bununla birlikte cildiniz hem yağlı, hem susuz hem de kuru olabilir. Kuru ciltler ve susuz kalmış ciltler için en doğru ürün her zaman için aynı değildir.

Nemlendiricinizi Yanlış Sırayla Uygulamak

Nemlendirici cilt bakım ürünleri suyun cildimizin dış katmanlarına taşınmasına katkı sağlar. Dolayısıyla susuz kalmış ciltlere fayda sağlar. Nemlendirici ürünler arasında hyaluronik asit ve alfa hidroksi asitleri gibi bileşenler vardır. Eğer iki farklı nemlendirici kullanıyorsanız bu iki ürünü arka arkaya kullanmamalısınız. Çünkü bariyer etkisi nedeniyle ilk kullandığınız ürün bir sonraki nemlendirici ürünün cildinize nüfuz etmesini engelleyebilir. Aksi halde cildiniz eskisinden daha kuru bir hale gelebilir.

Cilt Tipinize Uygun Nemlendirici Kullanmamak

Vücudumuzda yağ bezlerinin en yoğun bulunduğu iki bölge saç derisi ve yüzümüzdür. Bu nedenle nemlendirmek için cildimize vücudumuzun geri kalanından daha farklı bir özen göstermemiz gerekir. Cilt tipimizi göz önünde bulundurarak nemlendirici ürün seçmeliyiz. Eğer yağlı bir cilt tipine sahipseniz T bölgesinde yağlanmalara alışkınsınızdır. Fakat yağlı bir cildiniz olsa bile susuz kalabilir. Benzoil peroksit ya da salisilik asit benzeri sivilcelerle mücadele etme özelliği olan ürünler, geçici olarak cildinizi kurutabilir. Gözeneklerinizi tıkamadan, nemlendirmek için hafif, komedojenik olmayan, yağsız, jel formunda nemlendiriciler kullanabilirsiniz.

Eğer tam anlamıyla kuru bir cilde sahipseniz nemin buharlaşmasını önleyecek tıkayıcı bileşenler barındıran nemlendiriciler seçebilirsiniz.

Yanlış Yerde ve Yanlış Zamanda Nemlendirici Kullanmak

Nemlendirici bakım ürünlerinin suyun buharlaşmasına engel olup, cildimizde kalmasını sağladığını belirtmiştik. Bu nemlendiricileri kullanırken zamanlamanın önemini unutmamamız gerekir. Nemlendirici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlamak için cildimiz nemli ve temizken kullanılması gerekir. Duş aldıktan sonra cildimizi hafifçe kurulayıp nemlendirici uygulamalıyız. Yüzünüz için yalnızca yüz bölgesine özel tasarlanmış ürünler kullanmalısınız. Aksi halde kullandığınız üründen fayda bekleyemezsiniz.

Nemlendirmeden Önce Peeling Yapmamak

Nemlendirici ürünleri kullanmadan önce cildinize başka ne yaptığınız ve yapmadığınız da büyük önem taşır. Nemlendirici ürünler cildimizin gözeneklerinde biriken ölü cilt hücrelerini atma sürecini yavaşlatabilir. Bu yüzden haftada iki defa peeling uygulamak ve peeling sonrası nemlendirici kullanmak faydalı olacaktır.

Çok Fazla veya Yetersiz Nemlendirici Kullanmak

Çoğu insan cildi kuruduğunda nemlendirici krem ve losyonlar sürerek bu sorunu çözmeye çalışır. Ancak aşırı miktarda nemlendirmek bazı sorunlara yol açabilir. Dermatologlar en iyi nemlendiricilerin çok konsantre halde olduklarını vurgularlar.

Çok fazla sayıda nemlendirici ürünü arka arkaya kullanmak çok nemli ve yumuşak bir cildiniz olacağı anlamına gelmez. Aksine gözeneklerinizin tıkanmasına ve cilt bariyerinizin zayıflamasına neden olabilir. Bu yüzden günde iki defa nemlendirici kullanmak yeterlidir.

Dew By SBG’nin uzun etili nemlendiricisini incelemek için tıklayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın