Bir arama yapın...

Haberler
Cilde Sürülmemesi Gerekenler Nelerdir?
1 Aralık 2022 Perşembe

Cilde Sürülmemesi Gerekenler Nelerdir?

Evde yapılan cilt bakımlarında en sık tercih edilen malzemelerin başında limon, şeker, kabartma tozu, tarçın ve elma sirkesi geliyor. Cildi beslediği ve cildi güçlendirdiği söylenen bu malzemeler aslında cildin zarar görmesine neden olabiliyor, ciltte lekelenmelere ve tahrişe yol açarak, cildin doğal dengesini bozabiliyor. Ayrıca ciltte sivilce ve akne artışına da neden olabiliyor. Sağlıklı cilt ürünleriyle hizmet veren Dew By SBG, cilde sürülmemesi gerekenleri sizler için derledi…

Cilde Sürülmemesi Gerekenler Nelerdir?

Limon

Limon özellikle cildi yağlı olan kişiler tarafından tercih ediliyor. Limon doğrudan cilde uygulandığı gibi, maskeye de eklenebiliyor. Ancak limonun asidik bir içeriğe sahip olması, ciltte lekelerin artmasına sebep olabiliyor.

Akne tedavisinde kurutucu ve leke tedavisinde renk açıcı olarak kullanılabilen limon, doğrudan cilde uygulandığında hassas ciltleri tahriş edebilir, egzamaya neden olabilir. Güneşe karşı cildin hassasiyetini de artırabilen limon, lekelere sebep olabilir.

Şeker Peelingi

Pütürlü yapısı nedeniyle evde peeling olarak kullanılan şeker, yüze direkt uygulandığında cilt yüzeyinde küçük yırtıklara, mikroorganizmaları besleyerek iltihaplanmaya, tahriş ve kızarıklığa yol açabilir. Özellikle sivilce sorunu olan kişiler, peeling yara izine ve daha fazla iltihaplanmaya neden olabileceği için asla şeker kullanmamalıdır.

Elma Sirkesi

Cilt ve saç bakımına birçok faydası olan elma sirkesi de cilde doğrudan uygulandığında egzamaya ve cilt lekelerine sebep olabilir. Elma sirkesi suya karıştırılarak kullanıldığında gözenekleri sıkılaştırıcı ve cildin yağ üretimini dengede tutucu etkiye sahiptir ve cildi yağ, kir ve ölü hücreden arındırır. Elma sirkesi, saçlara uygulandığında ise nem ve parlaklık kazandırır. Ancak asidik yapıda olduğundan dolayı yoğun konsantrasyonda ciltte tahrişe, egzamaya ve lekelenmeye bile neden olabilir.

Tarçın ve Kabartma Tozu

Tarçın ve kabartma tozu da cildi ölü hücrelerden arındırmak için sıklıkla tercih edilen doğal yöntemlerden biridir.

Kabartma tozu, sivilce ve leke tedavisinde cilt maskesi olarak kullanılır. Ancak doğrudan yüze temas halinde cildin koruyucu yağ bariyerini kaldırarak enfeksiyon ve sivilce artışına yol açabilir. Cildin doğal dengesini bozan kabartma tozu, güneş hassasiyetini arttırarak lekelenmeye neden olabilir.

Tarçın ise cilde uygulandığında tahriş, çizilme ve deri bütünlüğünde bozulmalara sebep olabilir. Sivilce, siyah nokta, sivilce izleri gibi sorunlar için kullanılan tarçın maskesi; bal, limon gibi ürünlerle karıştırılarak kullanılmalıdır.

Yorumunuzu bırakın