Bir arama yapın...

Haberler
A Vitamininin Cilde Faydaları
28 Kasım 2022 Pazartesi

A Vitamininin Cilde Faydaları

A vitamininin cilt sağlığı üzerinde pek çok faydası bulunuyor. Cildin erken yaşlanmasını önleyen ve ince çizgilerin görünümünü azaltan A vitamini; sivilce, akne ve siyah nokta gibi cilt sorunları üzerinde etkili rol oynuyor.

A vitaminin cilde olumlu etkilerini sizler için derledik…

A Vitamininin Cilde Faydaları

Kırışık Görünümünü Azaltır

Kolajen üretimini destekleyerek cildin erken yaşlanmasını önleyen A vitamini, retinoidlerin hasarlı elastin lifleri onarabiliyor ve yeni kan damarlarının oluşumunu teşvik ederek sarkmayı iyileştirici etki yapıyor.

Sivilceleri Kurutur

Dengesiz ve sağlıksız beslenme, düzensiz yaşam, cildin yeteri kadar beslenmemesi ve genetik faktörler ciltte sivilce oluşmasına neden olabilir.

Retinoidler sivilceleri önlemek için cildin pul pul dökülüp yenilenmesine, yağ, kir ve ölü derinin gözeneklerden temizlenmesine yardımcı olur. Etkili bir retinoid görevi gören A vitamini de gözeneklerin tıkanmasını önler ve sivilcelerin oluşmasını engeller.

A Vitamini Deposu Besinler Nelerdir?

A vitamini ihtiyacı besinlerden rahatlıkla karşılanabilir. Balık, karides, yumurta, süt ve süt ürünlerinde bol miktarda A vitamini vardır. Domates, tatlı patates, havuç, yeşil sebzeler ve kayısı gibi besinler de A vitamini açısından zengindir.

Bu besinleri tüketerek cilt sağlığınızı koruyabilir ve cildinizin genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın